Банкова сметка

РИОСВ-Перник

IBAN:BG09SOMB91303142606001

BIC: SOMBBGSF

Общинска банка АД,

ФЦ-Перник

Или плащане на ПОС терминал

в деловодството на инспекцията с:

-Национална дебитна карта Visa

Electron, V Pay и Maestro;

-Национални кредитни карти

Eurocard/Mastercard(EC/MC) и Visa;

-Карти Борика - Банксервиз;


Начална страница

Добре дошли в сайта на РИОСВ-Перник

Министър Димитров предлага бързо закриване на обекти при нарушения с отпадъци

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров ще предложи законови промени, за да може да се затварят веднага обекти на фирми, които извършват нарушения и не съхраняват правилно отпадъци. Това съобщи министърът, който днес по разпореждане на премиера Бойко Борисов заедно с главния секретар на МВР Ивайло Иванов и с говорителя на главния прокурор Сийка Милева посети на място площадката на фирма „Феникс-Дупница“, чиито отпадъци горяха под моста на магистрала „Струма“.

Срещу собственика на „Феникс Дупница“ ООД Кольо Илиев прокуратурата е образувала ново досъдебно производство за нерегламентирано управление на отпадъците, което застрашава живота на много граждани. Със съдействието на прокуратурата и МВР днес РИОСВ-Перник   наложи на  „Феникс-Дупница” ООД  принудителна административна мярка. С това бяха спрени дейностите на фирмата по приемане и третиране на отпадъци, а  експерти от РИОСВ-Перник запечатаха съоръженията за преработка. Целта на принудителната административна мярка  е да се изчистят терените, замърсени с отпадъци и намиращи се извън разрешените площи. Мярката беше наложена след като собственикът на фирмата Кольо Илиев отказа да изпълни досегашните предписания на РИОСВ да спре да приема нови отпадъци и да изчисти замърсените площи извън разрешените терени.

„Приоритетите на главния прокурор и на премиера са ситуациите с водата и с отпадъците. Както виждате институциите работят. В цялата страна се провеждат следствени действия, ние няма да спрем до тук, с този случай, но в ситуации като тази трябва да има много по-бърза възможност за закриване на обекта“, заяви министър Емил Димитров. Именно затова предстои да бъдат обсъдени законодателни промени. Той добави, че през тази година всички, които имат извършени нарушения, площадките за складиране ще бъдат затваряни.

Емил Димитров съобщи още, че са изрязани всички нелегални байпаси на язовир Дяково и нивото му се е повишило с 4 сантиметра. „Получи се така, че мината и заводът рекетират чрез 3 села държавните институции – „пуснете вода за завода, иначе няма да дадем вода за едно село, пуснете вода за мината, иначе няма да дадем за други две села“. Язовирът ще бъде пълен и ще се ползва за други цели освен гражданските, когато обемът е над 50%. Ако не бяха предприети тези мерки, вода щеше да има до месец май“, каза министърът.

 

Собственикът на „Феникс-Дупница“ отказва да получи акт за спиране на дейността

Експерти от РИОСВ-Перник днес посетиха площадката на фирма „Феникс-Дупница” ООД с цел да връчат на собственика на дружеството  принудителна административна мярка/ПАМ/. Според документа дружеството трябва да спре дейностите по приемане и третиране на отпадъците, както и запечатване на съоръженията за преработка на отпадъците. Целта на принудителната административна мярка  е да се изчистят терените, замърсени с отпадъци, намиращи се извън разрешените на фирмата площи. Собственикът на „Феникс-Дупница“ не се отзова на поканата за връчване на акта, нито упълномощено лице, което да представлява фирмата.

Административната мярка се налага тъй като разрешените площадки на дружеството са заети изцяло с различни видове значителни количества отпадъци, предназначени за третиране. Юридическото лице не изпълнява предписанията на РИОСВ-Перник и така се създава предпоставка да продължи да разполага новопостъпващи отпадъци и инсталации на неразрешени за това места, както и да не извършва приоритетно почистване на установените замърсени терени. Това води до опасност от продължаване на замърсяването на околната среда и създаване на пречки за предотвратяване на инциденти /пожари и др. аварийни ситуации с пътната инфраструктура в района/.

 

Проектозаповеди за защитени зони "Ниска Рила" и "Рила Буфер"

О Б Я В Л Е Н И Е



Министерството на околната среда и водите съобщава, че съгласно разпоредбите на чл.12, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие, са изготвени проекти на заповеди за обявяване на следните защитени зони:
- Защитена зона BG0002129 „Рила буфер”, определена за опазване на дивите птици, разположена в землищата на с. Бистрица, община Благоевград, област Благоевград, гр. Белица, община Белица, област Благоевград, с. Бачево, с. Добърско, с. Годлево, с. Горно Драглище, гр. Разлог, община Разлог, област Благоевград, с. Градево, с. Долно Осеново, община Симитли, област Благоевград, гр. Якоруда, община Якоруда, област Благоевград, с. Бадино, община Бобошево, област Кюстендил, с. Бистрица, с. Джерман, с. Самораново, община Дупница, област Кюстендил, ман. Рилски манастир, с. Смочево, с. Падала, с. Пастра, гр. Рила, община Рила, област Кюстендил, с. Сапарево, с. Овчарци, с. Ресилово, гр. Сапарева баня, община Сапарева баня, област Кюстендил, гр. Белово, с. Габровица, с. Сестримо, община Белово, област Пазарджик, с. Пашови, община Велинград, област Пазарджик, гр. Долна баня, община Долна баня, Софийска област, с. Костенец, община Костенец, Софийска област, с. Бели Искър, с. Говедарци, с. Маджаре, с. Мала църква, с. Радуил и гр. Самоков, община Самоков, Софийска област;
- Защитена зона BG0000636 „Ниска Рила”, определена за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, разположена в землищата на с. Бистрица, община Благоевград, област Благоевград, гр. Белица, община Белица, област Благоевград, с. Бачево, с. Добърско, с. Годлево, с. Горно Драглище, гр. Разлог, община Разлог, област Благоевград, с. Градево, с. Долно Осеново, община Симитли, област Благоевград, гр. Якоруда, община Якоруда, област Благоевград, с. Бадино, община Бобошево, област Кюстендил, с. Самораново, община Дупница, област Кюстендил, с. Смочево, с. Падала, с. Пастра, гр. Рила, община Рила, област Кюстендил, с. Сапарево, с. Ресилово, община Сапарева баня, област Кюстендил, гр. Белово, с. Габровица, с. Момина клисура, с. Сестримо, община Белово, област Пазарджик, гр. Долна баня, община Долна баня, Софийска област, с. Костенец, община Костенец, Софийска област, с. Белчин, с. Рельово, с. Бели Искър, с. Говедарци, с. Доспей, с. Клисура, с. Маджаре, с. Мала църква, с. Радуил и гр. Самоков, община Самоков, Софийска област.
Пълният текст на проектозаповедите е публикуван на Интернет страницата на Министерство на околната среда и водите - https://www.moew.government.bg/, тема „Природа“, подтема „Обществени обсъждания“, и е на разположение в административните сгради на Регионалните инспекции по околната среда и водите Благоевград, Перник, София и Пазарджик.

В едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят на министъра на околната среда и водите мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно посочените в проектите на заповеди режими.


Публикувано на 29.01.2020 г.

Защитена зона BG0002129 „Рила буфер“

Защитена зона BG0000636 „Ниска Рила“



Последна промяна (Сряда, 29 Януари 2020 15:08)

 

60 ПРОЕКТА НА УЧЕНИЦИ ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА СА ДОПУСНАТИ ДО УЧАСТИЕ В ПОРЕДНОТО ИЗДАНИЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „ПОСЛАНИЦИ НА ЗДРАВЕТО” 2019/2020 г.

60 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна са допуснати до участие в XII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”, за учебната 2019/2020 г.
Конкурсът се организира от Министерство на здравеопазването в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014-2020 г., в партньорство с Министерство на образованието и науката, Министерство на околната среда и водите, Министерство на младежта и спорта, Министерство на културата, Офис на Световната здравна организация (СЗО) за България, Български младежки Червен кръст и Представителството на Европейската комисия в България..
Тазгодишното издание на конкурса ще продължи до 10 май 2020 г., а официалното награждаване на победителите ще се проведе през месец юни. Наградите за финалистите ще бъдат: 9 проекта, класирани за първо, второ и трето място по З във всяка възрастова категория (1-4 клас, 5-7 клас и 8-12 клас); 3 проекта класирани за поощрителни награди по една за всяка възрастова категория. МЗ, СЗО, БМЧК и ПЕКБ осигуряват по една предметна награда в категорията специални постижения в областта на опазване на здравето. Общо ще бъдат наградени 60 проекта.
Проектите, отговарящи на регламента са 60, като в категорията от 1-ви до 4-ти клас са допуснати - 13 проекта; от 5-ти до 7-ми клас – 21 проекта и от 8-ми до 12-ти клас – 26 проекта.
Списъци с номинираните проекти, допуснати до участие във втора фаза на конкурса, можете да намерите в прикачените файлове.

Проекти I фаза първа възрастова група 1-4 клас

Проекти I фаза втора възрастова група 5-7 клас

Проекти I фаза трета  възрастова група 8-12 клас

 

 

Извънредни проверки на ТЕЦ „Бобов дол“ са извършени от РИОСВ - Перник през почивните дни

Във връзка със сигнали на граждани експерти от РИОСВ - Перник извършиха нови извънредни проверки в ТЕЦ „Бобов дол“ през почивните дни. При проверката на 26-ти януари е станало ясно, че е имало авариен пробив в пещ на камера на енергиен котел 1 и въведен в експлоатация енергиен котел 2. При проверката е констатирано, че от изпускащо устройство 1 или така наречения „голям комин“ се емитират тъмносиви димни газове, дължащи се на разпалването на котела с мазут. Съгласно комплексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“ при разпалване емисиите се изпускат през големия комин в рамките на 6 до 8 часа.

Заради установени нарушения на дружеството РИОСВ наложи принудителна административна мярка още на 24 януари 2020 г. По силата на заповедта, подписана от директора на РИОСВ – Перник, се спира  производствената дейност на дружеството на енергийни котли 1, 2 и 3  в частта  производство на електрическа енергия чрез използване на неразрешен вид гориво -  биомаса за работата на енергийните котли, както и извършването на дейност по оползотворяване с код R1 (използване на отпадъците предимно като гориво или по друг начин за получаване на енергия). Пломбирани още на 24-ти януари са шредерните инсталации, използвани при раздробяване на отпадъци.

Принудителната административна мярка е наложена с цел опазването  на околната среда, живота и здравето на хората и предотвратяване и преустановяване извършването на  административни нарушения по чл. 123в, т. 1 и т.2 и чл. 125, ал.2 т.1 и т.2 от Закона за опазване на околната среда, както и на други административни нарушения в областта на екологичното законодателство.

 
Google translate
Спасителен център за диви животни

Насоки за действие при намиране на бедстващи животни

Списък на спасителните центрове

Червена книга на РБ 2015

 

Работно време

От понеделник до   петък                                                                                                                                                                                                                                                                                               от 9.00 ч. до 17.30 ч.

Приемно време на специализираната администрация за консултации:                                                                                                                                                                                                                 понеделник и  петък                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            от 14.00ч. до 17.00ч.

Оперативна програма
Зелен телефон

Телефон за сигнали:

076/67-02-03

Телефон за сигнали извън работно време:

0879/944676

Предприети действия при постъпване на сигнал

Телефон за корупция

076/67-38-00

Кой е на линия?
В момента има 37 посетителя в сайта